KONST / Litografier / Färglitografi 11709064
*
nr 1170 9064
Richard Lindner
(1901-1978), USA
Färglitografi, Signerad och numrerad 14/250, bladets mått: 71x55 cm
Richard Lindner, amerikansk bildkonstnär född 1901 Hamburg, Tyskland, död 1978 i New York.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 mars 2018
kl 20:15:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/3 20:14:02
1
Vinnande bud
- Tema
19 mar
Grafik
Tema Grafik är en auktion med litografier, etsningar och annan grafik med mera av konstnärer som Olle Bærtling, Slas Stig Claesson, Corneille, Marc Chagall, Peter Dahl, Salvador DalÃ, Yrjö Edelmann, S ...
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Richard Lindner
Richard Lindner, amerikansk bildkonstnär född 1901 Hamburg, Tyskland, död 1978 i New York.
Läs mer om Richard Lindner
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: amerika amerikansk färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad richard lindner usa
-
7365 Färglitografi
2 st, Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:51
-
7145 Färglitografi
Anders Erik Malm. Signerad, numrerad 65/150, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:08
-
5298 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Figurkomposition ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:19
-
5309 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med g..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:36
-
5307 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:04
-
5299 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:28
*
Richard Lindner
Richard Lindner, amerikansk bildkonstnär född 1901 Hamburg, Tyskland, död 1978 i New York.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Richard Lindner
nr 1170 9064
Richard Lindner
(1901-1978), USA
Färglitografi, Signerad och numrerad 14/250, bladets mått: 71x55 cm
Richard Lindner, amerikansk bildkonstnär född 1901 Hamburg, Tyskland, död 1978 i New York.
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 mars 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
17/3 20:14:02 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
19 mar
Grafik
Tema Grafik är en auktion med litografier, etsningar och annan grafik med mera av konstnärer som Olle Bærtling, Slas Stig Claesson, Corneille, Marc Chagall, Peter Dahl, Salvador DalÃ, Yrjö Edelmann, S ...Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Richard Lindner
Richard Lindner, amerikansk bildkonstnär född 1901 Hamburg, Tyskland, död 1978 i New York.Läs mer om Richard Lindner
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: amerika amerikansk färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad richard lindner usa
-
7365 Färglitografi
2 st, Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:51 -
7145 Färglitografi
Anders Erik Malm. Signerad, numrerad 65/150, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:08 -
5298 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Figurkomposition ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:19
-
5309 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med g..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:36 -
5307 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:04 -
5299 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:28